کود برگ

کود برگ چیست

کود برگ باعث میشه که برگ ها به مرور زمان تجزیه بشن. این کود رنگ قهوه ای تیره تا سیاه داره و دارای رایحه خاکی دلپذیر و بافتی شکننده هست، دقیقاً مثل کمپوست. کود برگ در واقع همون برگ‌های کمپوست شده هست و به جای اینکه یک دسته مواد آلی برای تولید آن مورد نیاز باشه، فقط احتیاج به استفاده از برگ برای تولید اون هست. این کود یه تقویت کننده عالی و رایگان برای خاکه. ساخت این کود آسون، کاربردش ساده و تأثیر به سزایی بر سلامت خاک داره؛ با مقالات سبز آفرین همراه باشین.

کودبرگ

کود برگ چیست؟

کود برگ محصولی ارگانیک هست و تقویت کننده خاکه. این کود مخلوطی از برگ ها، چوب نرم، چمن زده شده و هر گونه ماده گیاهی پوسیده ست. برخلاف کمپوست معمولی که محصولی از تجزیه باکتری ها هستش، این کود عمدتاً از طریق تجزیه برگ ها تولید میشه. این ماده حاوی هوموسه که باعث رشد گیاه، بهبود بافت خاک و افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در اون میشه.

این ماده به جذب سایر عناصر غذایی گیاه کمک زیادی میکنه. تهیه کمپوست کود برگ کار دشوار و زمانبری هستش. این کود رو هم میتونین از جنگل ها جمع آوری کنین و هم تو باغچه اون رو بسازین. مقدار زیادی برگ تو حیاط هر خونه ای وجود داره تا افراد بتونن این کود رو به مقدار زیاد تهیه کنن.

مزایای کود برگ در باغبانی

موارد استفاده از از این کود به شرح زیر هستند:

 • این کود یه قسمت اساسی از مخلوط گلدون هستش. در ترکیب با شن و ماسه این کود یه محیط عالی برای کاشت قلمه ساقه برای القای ریشه رو ایجاد میکنه.
 • از این کود به همراه کوکوپیت برای پرورش ارکیده استفاده میشه.
 • کود برگ رو با خاک لوم مخلوط میکنن تا سرخس گلدان ها رشد کنن.
 • این یک کود آلی و ایده آل برای درختان بونسای هستش.
 • این کود به همراه پیت ماس​​، کمپوست، ماسه و خاک، ترکیبی عالی برای کاکتوس ها و ساکولنت ها هستش.
 • تو باغبانی گیاهان، این کود به مقدار زیاد برای دوز طبیعی نیتروژن استفاده میشه.
 • از این کود به خاطر توانایی که تو حفظ رطوبت و بافت یکنواخت برای یک محیط در حال رشد داره، به عنوان تقویت کننده خاک استفاده میشه.
خواص-کودبرگ چیست
کود برگ چه خواصی دارد

خواص و فواید کود برگ

شاید از خودتون بپرسین که چرا فقط کمپوست درست نمیکنیم؟ و چرا نیاز به کود برگ داریم؟ پاسخ این هستش که در حالی که کمپوست برای بهبود بافت و حاصلخیزی خاک فوق العادس، کمپوست کود برگ هم به عنوان اصلاح کننده خاک مزایای بسیاری داره. این کود از نظر تغذیه ای تأثیر زیادی نداره، بنابراین هنوز برای افزایش باروری نیاز به افزودن کمپوست یا سایر کودهای آلی خواهید داشت.

کود‌ برگ در اصل یک تقویت کننده و نرم کننده خاک هستش و باعث افزایش احتباس آب تو خاک میشه. طبق برخی مطالعات دانشگاهی، افزودن این کود باعث افزایش احتباس آب در خاک به میزان بیش از ۵۰ درصد میشه. این کود همچنین ساختار خاک رو بهبود میبخشه و زیستگاه خارق العاده ای را برای زندگی موجودات زنده موجود تو خاک، از جمله کرم های خاکی و باکتری های مفید فراهم میکنه.

چگونه کود برگ درست کنیم؟طرز تهیه کودبرگ

برای ساخت این کود دو روش وجود داره و هر دو فوق العاده ساده هستن. با این حال، به خاطر داشته باشین که این کود یک شبه درست نمیشه. برگ ها تماماً کربن هستن و تجزیه اون ها بسیار بیشتر از مواد غنی ازت طول میکشه. روند تجزیه برگ ها حداقل شش تا ۱۲ ماه طول میکشه. با این حال، شما باید کار بسیار کمی رو انجام بدین.

روش اول: برای ساخت کود برگ، شامل این هستش که برگ های خود را در گوشه ای از حیاط انباشته کنین یا داخل سطل چوبی یا سیمانی قرار بدین. سطل باید حداقل یک متر عرض و ارتفاع داشته باشه. برگ ها رو روی هم انباشته و کل توده رو کاملاً مرطوب کنین. بزارین این ترکیب مدتی بمونه، گاهی اوقات در دوره های خشک سال میزان رطوبت رو بررسی کنین و در صورت لزوم به اون آب اضافه کنین.

روش دوم: ساخت کود برگ، نیاز به یک کیسه زباله پلاستیکی بزرگ داره. کیسه رو با برگ پر کرده و اون ها رو مرطوب کنین. درب کیسه رو ببندین و سپس سوراخ ها یا شکاف هایی داخل کیسه، برای جریان هوا ایجاد کنین. بزارید این ترکیب مدتی همینطور باقی بمونه. هر دو ماه یکبار کیسه رو از نظر رطوبت بررسی کنین و در صورت خشک بودن به برگ ها آب اضافه کنین. بعد از شش ماه تا یک سال، کود برگ شما آمادس.

چطور روند تهیه کودبرگ را سریعتر کنیم؟

چند نکته مهم برای سرعت بخشیدن به روند درست شدن این کود وجود دارن:

 • قبل از اینکه برگ ها رو به توده اضافه کنین، چند بار با ماشین چمن زنی خود از روی اون ها عبور کنین. قطعات کوچک تر با سرعت بیشتری تجزیه میشن.
 • هر هفته یک بار از بیل یا چنگال باغچه برای برگردوندن اون ها استفاده کنین. اگه از روش کیسه های پلاستیکی استفاده میکنین، اون ها رو زیرو رو کنین یا تکون بدین. با این کار هوا وارد فرآیند تجزیه میشه و سرعت درست شدن اون رو بالا میبره.
 • اگه از سطل زباله استفاده میکنین، توده خود را با یک پارچه پلاستیکی بپوشونین. با این کار برگ ها به طور مداوم مرطوب و گرم نگه داشته میشن.
کاربرد کودبرگ چیست
کودبرگ در کجا استفاده می‌شود

کاربرد های کودبرگ در باغبانی

این کود در باغبانی چندین کاربرد مهم داره. برای بهبود ساختار خاک و احتباس آب، میتونین اون رو در خاک حفر کنین یا از اون به عنوان مالچ در سطوع یا باغ های سبزیجات استفاده کنین. همچنین استفاده از این کود به دلیل داشتن قابلیت نگهداری آب تو گلدون ها هم انتخابی عالی هستش.

این کود برای گیاهان مناسبه، ولی ساخت اون ساده نیست. اگه اونقدر خوش شانس باشین که یک یا دو درخت تو باغچه خونتون داشته باشین، تمامی چیزهایی که برای ساختن خاک آلی نیاز دارین رو کود برگ در اختیارتون قرار میده. بنابراین، این کود برای گلدان های آپراتمانی و باغچه های کوچک خانگی انتخابی عالی است. اما برای مصارف کشاورزی در سطح وسیع، نامناسب است.

مواد مغذی کودبرگ

برگ های اکثر درختان دو برابر بیشتر نسبت به کودهای دیگه مواد معدنی دارن. از اونجا که اون ها نوعی گیاه خام آلی هستن، میتونن زهکشی و هوادهی خاک رو به طرز چشمگیری بهبود ببخشن. این کود تغذیه کاملی رو برای میکروب های مفید خاک فراهم میکنه. به طور خلاصه، کود برگ خاک رو زنده میکنه. این کود شامل ترکیب خاصی از میکروارگانیسم هاس.

برگ ها غنی از عناصر کمیاب مورد نیاز خاک هستن. درختان موارد معدنی و سیستم های ریشه ای عمیق و پیچیده ای رو که باعث جذب کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر از خاک به داخل تنه و به برگ ها میشه رو ایجاد میکنن. ۵۰ تا ۸۰ درصد از تمام مواد مغذی درختان استخراج شده از زمین به برگ ها ختم میشن. برگ ها در اوج زمان مناسب خود جمع شده و به طور صحیح کمپوست میشن و سپس در اختیار گیاه قرار میگیرن.

آیا همه برگ ها ارزش یکسانی دارند؟

برگ های درختان هاملوک شرقی دو برابر بیشتر از برگ های افرا قرمز نیتروژن دارن. برگ های درخت خاکستری سفید مملوء از کلسیم هستش، اما برگ های هاملوک شرقی این چنین نیست. برگ های خاکستری سفید دارای PH 6.8 و برگ های افرا PH 4.30 داره. بعضی از برگ ها برای کود دادن مناسب نیستن، یا باید خیلی کم استفاده بشن. برگ درختان گردوی سیاه و درختان اکالیپتوس حاوی یک علف کش طبیعی هستن که ممکنه از جوونه زدن دانه های باغ شما جلوگیری بکنن.

برای جلوگیری از هدر رفتن همه این مواد مغذی و ارزشمند، دونستن چگونگی استفاده موثر از برگ ها امری مهم و ضروریه. برگ ها کمی بعد از ریزش از درخت در بهترین حالت میتون سرشار از مواد مغذی باشن. به زودی، ارزش غذایی اون ها شروع به از بین رفتن میکنه. برگ هایی که تو فصل زمستان روی چمن ها باقی میمونن، مقدار زیادی از مواد معدنی خودشون رو در اثر لیچینگ از دست میدن.

برگ هایی که منبع سبز نیتروژن مخلوط نشدن ممکنه سالها قبل از تجزیه به همون شکل باقی بمونن. بدون منبع نیتروژن، برگ ها به کمپوست تبدیل نمیشن، بلکه در عوض به کمپوست کود برگ تبدیل میشن. این کود از نظر قابلیت زهکشی و نگهداری آب، به عنوان یک ارزش افزوده برای خاک شناخته میشه، اما به اندازه کمپوست غنی از مواد معدنی نیس!

مواد مغذی کودبرگ چیست
مواد مغذی کودبرگ شامل چه مواردی می شود

معرفی انواع کمپوست برگ، کودبرگ، مالچ برگ

نوع کار، روند استفاده از این کود رو تعیین میکنه. خیلی از باغبانان، به ویژه اون هایی که دسترسی زیادی به برگ ها دارن، از هر سه محصول برگ، کمپوست و مالچ استفاده میکنن. برخی فقط به دنبال تهیه کمپوست برای غنی سازی خاکشون هستن. باغبانانی که با مشکلات زهکشی خاک روبرو هستن، می خوان کود برگی درست کنن تا خاکشونو بهبود بدن.

افرادی که درختچه های گسترده ای دارن، برای محافظت از گیاهان و بهبود قابلیت نگهداری آب تو خاک، به مالچ برگ نیاز دارن. هر یک از محصولات رو میتونین کم و بیش و به طور مؤثر برای هر یک از این موارد استفاده کنین. اما برای استفاده بهتر از مواد مغذی موجود تو برگ ها، شما نیاز دارین که کمپوست برگ درست کنین.

کلام آخر

بازگشت دوباره برگ ها به چرخه حیات، این بار در کودها تجلی پیدا کردن. از برگ های درختان میشه کودهای مفیدی تهیه کرد که در بهبود شرایط خاک و رشد بهتر گیاه نقشی مؤثری ایفا کنن. برای افرادی که باغچه بزرگی در حیاط دارن، میتونن از برگ های درختان که در فصل پاییز به زمین میفتند، برای تهیه کود برگ استفاده کنند. این کود شاید به اندازه انواع دیگر کودها، سرشار از مواد مغذی نباشه، ولی به عنوان یک تقویت کننده میتونه خیلی مفید باشه.اما بسیار بهتره که جای کود برگ، کود های مفیدی برای خاکتون تهیه کنین برای خرید کود ارگانیک حتما به محصولات سبزآفرین مراجعه کنین.

پرسش و پاسخ

کود برگ چیست؟

کود برگ محصولی ارگانیک هست و تقویت کننده خاکه. این کود مخلوطی از برگ ها، چوب نرم، چمن زده شده ست. برخلاف کمپوست معمولی که محصولی از تجزیه باکتری ها هستش، این کود عمدتاً از طریق تجزیه برگ ها تولید میشه. این ماده حاوی هوموسه که باعث رشد گیاه، بهبود بافت خاک و افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در اون میشه.

کود برگ چه کاربرد هایی دارد؟

به خاطر توانایی که تو حفظ رطوبت و بافت یکنواخت برای یک محیط در حال رشد داره، به عنوان تقویت کننده خاک استفاده میشه.این کود به همراه پیت ماس​​، کمپوست، ماسه و خاک، ترکیبی عالی برای کاکتوس ها و ساکولنت ها هستش.این یک کود آلی و ایده آل برای درختان بونسای هستش.

چگونه کود برگ درست کنیم؟

دو روش بسیار ساده برای ساخت کود برگ وجود دارد اما باید بدانید که به زمان نیاز دارند شما میتوانید مراحل و ویدئو طرز تهیه کود برگ را در این مقاله بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
WhatsApp
Telegram
instagram
ایمیل
فرم تماس

  ]