گیاه فردوس

نحوه تکثیر گیاه فردوس

یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب «گیاه فردوس» هستش. این گیاه زیبا با داشتن ساقه های گوشتی و برگ های سبز با رگه های قهوه ای مایل به ارغوانی، مقاومت خیلی زیادی داره. نگهداری از گیاه تزئینی فردوس با شرایط نور متوسط آسونه و اگر تنها نور خوب به اون داده بشه تا سال ‌ها زینت بخش محیط داخل خانه یا محل کار باشه. به هر روی، برای شناخت بیشتر این گیاه و درک شرایط نگهداری و تکثیر گل فردوس با مقاله دیگری از مقالات سبزآفرین همراه باشین.

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۸ دقیقه

خصوصیات فیزیکی گیاه فردوس

 • نام علمی: Euphorbia Grantii (همچنین به نام سینادیوم گرانتی شناخته میشه)
 • خانواده: فرفیون
 • ارتفاع: تا سه متر
 • عرض: تا دو متر
 • مشخصات گیاه: نیاز به نگهداری کم، سمی و مدور
 • مشخصات برگ: برگ‌های درشت، همیشه سبز و سمی
 • مشخصات گل: سمی، سبز یا زرد
 • نور: نور کامل
 • مقدار PH: از ۵ الی ۶٫۵
روش نگهداری و تکثیر گیاه فردوس

برگ های گیاه فردوس تخم مرغی، کشیده و نیزه ای با طول ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری بوده و عاری از کرک هستن. گل های فردوس به صورت تجمعی و خوشه ای ظاهر میشن. رنگ گل آن صورتیه و میوه اش از نوع «نیام داران یا لگوم» هستش. این لگوم، بذرهای استوانه و قهوه ای شکل رو پوشش میده.

در اردیبهشت گل میده که تا ماه اول پاییز ادامه داره. حشرات زیادی به سمت گل های فردوس به دلیل شهد فراوانشون جذب میشن. کار گرده افشانی در این گیاه نیز به کمک همین حشرات اجرا میشه.

این گیاه درختی کوچک با قطر ۵۰ سانتی متر هستش. اگر فضای لازم رو برای رشد داشته باشه، از نظر ارتفاعی به ۵ تا ۸ متر نیز میرسه. ریشه های گیاه به شکل قائم  هستش. ریشه ها دارای گره هستن و در این گره ها، باکتری های تثبیت کننده نیتروژن وجود دارن. بافت این گیاه با چوب در قسمت ساقه مشخص میشه.

شرایط نگهداری گیاه فردوس

نحوه نگهداری از گیاه فردوس به شرح زیر است:

آبیاری گیاه فردوس

گیاه فردوس بر خلاف گیاهان دیگر به کیفیت آب توجهی نداره و چه با آب دارای املاح یا آب کتری سرد شده، باید نیاز آبی اون رو تآمین کرد. این گیاه با اینکه دارای ساقه های گوشتی هستش و از خانوادۀ کاکتوس هاس اما نیاز متوسطی به آبیاری داره و آبدهی باید زمانی انجام بشه که خاک گلدان تقریبا خشکه. اما لازمه که از دادن خشکی بیش از حد به این گیاه خودداری کنین.

نور مناسب برای گیاه فردوس

گیاه فردوس به نور غیر مستقیم و متوسط رو به زیاد برای داشتن برگ های زیبا و رنگی نیاز داره. بنابراین بهتر که اون رو در محیطی با نور غیر مستقیم زیاد مانند نزدیک پنجره به سمت جنوب قرار بدین تا از قطر ساقه گیاه کم نشه و برگ ها رنگ زیبای خودشون رو از دست ندن. البته باید در نظر داشت که این گیاه در محیط های کم نور نیز سالم میمونه اما زیبایی ظاهری خودش رو کمی از دست میده.

دما

گیاه فردوس از نظر دما مقاومت بالایی داره و میتونه هم در دماهای پایین و هم دماهای بالا تحمل زیادی از خودش نشون بده. اما بهترین طیف دمایی برای نگهداری از گیاه فردوس، ۱۶ تا ۲۹ درجه سانتی گراد هستش. بهتره در دماهای بالا یا روزهای گرم تابستان، روزانه برگ ها رو با آب اسپری کنین تا خشک نشن.

خاک مناسب گیاه فردوس

بهترین خاک برای این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، ماسه و پیت ماس و پرلیت هستش. البته خاک کاکتوس و خاک آماده کاشت گیاهان زینتی سبزآفرین نیز برای این گیاه مناسبه. به طور کلی، خاک با زهکشی بالا برای خارج شدن آب اضافی برای گیاه فردوس مناسبه.

کود

کود مناسب برای تقویت و تکثیر گیاه فردوس، کود کاکتوس به علاوه کود دارای اسید هیومیک هستش که مواد مغذی لازم رو به راحتی در اختیار گیاه قرار میده. همچنین در نبود این کودها می‌توان از ورمی کمپوست استفاده کرد و مقداری از اون رو روی خاک ریخت تا گیاه کمی تقویت بشه.

تهویه

گیاه فردوس به تبادل هوای زیادی نیاز داره و حضور مداوم در فضاهای کوچک و تنگ را دوست نداره. اگر هم اونا رو تو اتاق های کوچیک قرار میدین، لازمه که پنجره در بیشتر ساعات روز باز باشه. حتی می‌تونین این گیاه را در راه پله یا تراس با نور زیاد قرار بدین تا شرایط تهویه را نیز شامل بشه. بهتره حتی در کنار گیاهان دیگه هم نباشه، چون باید هوا در اطرافش در جریان باشه.

رطوبت 

گیاه فردوس نسبت به رطوبت حساسیت بالایی نداره اما مطمئنا با داشتن رطوبت مناسب رشد بهتری خواهد داشت. همچنین، بهتره هر یک یا دو سال یکبار به تعویض گلدان گیاه فردوس با یک سایز بزرگتر اقدام کرد یا بتوان خاک سطحی و قدیمی رو با خاک جدید که دارای مواد مغذی زیاده تعویض کرد.

آفات و بیماری های گیاه فردوس

آفاتی مثل عنکبوت قرمز، شته ها، مگس سفید و شپشک آرد الود می تونن به گیاه آسیب بزنن. خوشبختانه گیاه فردوس بیماری خاصی نداره که اون رو تهدید کنه.

تمیز کردن برگ ها 

همانطور که در بالا بیان شد، گیاه فردوس به املاح موجود در آب حساسیت نداره اما در هنگام غبار پاشی بر روی برگ ها در روزهای گرم بهتره که این کار با آب بدون املاح انجام بشه تا از ایجاد شوره یا سفیدک بر روی برگ ها جلوگیری بشه. در صورت تیره شدن برگ ها با غبار و آلودگی می تونین از آبپاشی استفاده کنین.

گل فردوس
طرز نگهداری و تکثیر گل فردوس

نکات نگهداری گل فردوس

 • نور زیاد باعث سوخته شدن برگ های گیاه فردوس میشه.
 • نور کم باعث رشد علفی گیاه میشه.
 • بهترین مکان برای گیاه فردوس پشت پرده پنجره جنوبی آپارتمانه.

روش های تکثیر گیاه فردوس

این گیاه با استفاده از دو روش جنسی و غیر جنسی تکثیر پیدا میکنه. البته رایج ترین نوع تکثیر گل فردوس، روش قلمه زدن یا همان روش غیر جنسی هستش. برای این کار قلمه هایی از گیاه که سرسبز و سالم هستش و دو تا سه گره داره و رو جدا کنین. حدود چند ساعت اونارو در گوشه ای قرار بدین تا شیرشون ازشون خارج بشه. سپس گلدانی مناسب رو انتخاب کنین و قلمه ها رو به اون انتقال بدین. بهتره که در هر گلدان ۳ تا ۴ قلمه کاشته بشه.

نکات مهم در تکثیر گل فردوس

 1. در ابتدا قلمه ای را که از گیاه جدا کردین رو بر روی یک روزنامه قرار بدین. به منظور خشک شدن محل برش بهتره که به قلمه استراحت بدین. چرا که این کار باعث جلوگیری از منتقل شدن عوامل عفونتزا به قلمه و پژمرده شدنش پس از انتقال به خاک میشه.
 2. به خاطر این که قلمه ریشه ای نداره قادر نیست آب تبخیر شده رو جبران کنه. بنابراین بهتره که از قرار دادنش در معرض تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کرد. بعد از آنکه قلمه ها ریشه دادن میشه اونارو به محلی با نور بهتر منتقل کرد.
 3. محلی که قلمه در آن قرار می گیره باید قادر به نگهداری رطوبت باشه تا مانع از جمع شدن شدن آب در اطراف قلمه بشه. برای این کار از ماسه بادی یا پرلیت یا ترکیب هر دو این مواد با خاک برگ یا کمپوست استفاد کرد.
 4. گیاه فردوس دارای بذر سمی هستش و قابل مصرف نیس. همچنین به دلیل اینکه شاخه های اون خاردار هستش باید هنگام چیدن اونا دقت کرد.

مشکلات نگهداری و تکثیر گیاه فردوس

مشکلات احتمالی گل فردوس به شرح زیر هستن:

ریزش برگ ها: این مساله ممکنه به خاطر اختلاف دما، کمبود یا زیادی رطوبت، آب دادن با آب سرد یا پوسیدگی ریشه بشه. بهتره دمای آبی که به گیاه داد میشه معتدل باشه. همچنین ریشه‌ های آسیب دیده رو جدا کرده و از قارچکش ‌های مناسب استفاده کنیدن

سوختن برگ ها: این گیاه به نور کامل نیاز دارده اما باید مواظب بود تا این نور به صورت مستقیم و شدید به گیاه نرسه. نور مستقیم و شدید میتونه باعث تغییر رنگ برگ ‌ها یا سوختن اونا بشه. همچنین کمبود نور میتونه باعث کشیده شدن شاخه ‌ها و کم برگ شدنشون بشه. 

پوسیدگی ریشه: گیاه فردوس به خاکی نیاز داره که زهکشی مناسبی رو ارائه بده و آب بتونه به راحتی تخلیه بشه. در صورتی که خاک این گیاه بیش از حد خیس بمونه یا به‌راحتی نشه اون رو تخلیه کرد، دچار پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد!

پژمرده شدن: دلایل متعددی می تونه این مشکل را برای گیاه فردوس ایجاد کنه. این دلایل اغلب شامل شرایط محیطی نامناسب، تغییرات دما، جابجایی و تعویض نامناسب گلدان، دریافت نور کم و یا زیاد، تنگی فضا و عدم عبور هوای تازه هستن. 

کلام آخر

فردوس یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار هستش. این گیاه بسیار مقاوم بوده و افراد مبتدی می تونن گل فردوس رو از مراکز گل و گیاه یا به صورت اینترنتی تهیه و به راحتی اون رو پرورش بدن. این گیاه قیمت ارزونی داره و دارای برگ های سبز با لکه های قهوه ای یا ارغوانی هستش. به هر حال، اگر گیاه فردوس رو تهیه کردید می تونین شرایط نگهداری و تکثر اون را بر طبق موارد بیان شده در بالا پیگیری کنین.

پرس و پاسخ

مشخصات گیاه فردوس چیه؟

گیاه فردوس از خانواده فرفیون هستش و برگ های تخم مرغی، کشیده و نیزه ای با طول ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری داره که عاری از کرک هستن.

نحوه نگهداری گیاه فردوس چجوریه؟

این گیاه به شرایط ایده آل برای آبیاری، نور، خاک، کود، دما، تهویه و رطوبت نیاز داره تا بتونه به خوبی رشد کنه و سرحال باشه.

نحوه تکثیر گیاه فردوس چطوریه؟

این گیاه با استفاده از دو روش جنسی و غیر جنسی تکثیر پیدا میکنه. البته رایج ترین نوع تکثیر گل فردوس، روش قلمه زدن یا همان روش غیر جنسی هستش. 

9 thoughts on “گیاه فردوس

 1. مریم گل شیرازی says:

  سلام ممنون از سایت خوبتون مقاله ای خیلی خوبی دارید اتفاقا من چند روز پیش گیاه سانسوریام رشد نمیکرد و با سایت جوانه بان آشنا شدم خوبی این سایت این بود مشاوره آنلاین داشت و من تونستم به راحتی و بی دردسر از مشاوران جوانه بان مشاوره بگیرم. الانم چند روز بعد مشاوره اون ها حال گیاهان سانسوریام خوب شده به شما هم پیشنهاد میکنم اگه شما هم در مورد بیماری گل و گیاهتون و زمینه نگهداری آن ها پرسشی دارید به سایت جوانه بان مراجعه کنید.

 2. غلی باباگل زاده says:

  سلام
  از مطالب سودمند تان تشکر میکنم
  خواهشمندم موقع نوشنتن کمی بیشتر دقت کنید. در نوشته های تان کلماتی مثل هستش (هست)، آب بدید (آب داده شو)، نمیدونستم (نمیدانستم)، میشه (میشود)، سرحال باشه (سرحال باشد) و ……..
  زحمت که میکشید حد اقل با فارسی ساذه و روان و علمی باشد
  با تشکر باباگل زاده

  • سبزآفرین says:

   سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که مطالب سبزآفرین را دنبال میکنید.
   خدمتتون عرض کنم مطالب سعی شده با زبان عامیانه نگارش بشه. تلاش ما اینه که با طیف عظیمی از افراد جامعه در تمام سنین و سطوح، در حد توان تعامل برقرار کنیم.
   با این وجود دیدگاه شما رو مدنظر قرار میدیم

 3. سرلک says:

  من دوروز پیش از فردوسم قلمه گرفتم برای ریشه دارکردنش تو آب گذاشتم آیا خراب میشه قلمه هام یا ریشه دارمیشن ممنون میشم سوالمو جواب بدین

 4. سحر says:

  با سلام ممنون از مطالب خوبتون میخواستم بپرسم که میتونم گیاه فردوس رو توی تراس تو تهران نگهداری کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
WhatsApp
Telegram
instagram
ایمیل
فرم تماس

  ]